Breaking News

Yadigar’a Bir Kitap Yadigar Bırakıldı

yadigar ejder (1)

Yadigar’a Bir Kitap Yadigar Bırakıldı

 

Geçenlerde güzel ülkemizde bir vefa örneği yaşandı. Türk sinemasının en önemli karakterlerinden Yadigar Ejder’e bir kitap armağan edildi.

Senarist-yönetmen Erhan Tuncer’in incelikle hazırlayıp, latifçe dokumuş olduğu ‘Bir Yadigar Ejder Kitabı’ sevenlerine ve merak edenlere sunuldu.

Kitabın birçok yerinde duygusal anlar yaşadığınız gibi çarpıcı gerçekleri de bazen keyifle bazen de içiniz burkularak okuyacaksınız.

Şu küçük bilgiyi de sunmadan geçemeyeceğim. Erhan Tuncer sinema yönetmenliği, senaristliği yanında tam bir edebiyat dostu, edebiyatın her türüyle yakından ilgilenen genç bir yetenek.

Aşağıda merak edenler için kitabın tanıtım bültenini sunuyorum.

 

‘’Tarih denildiğinde akla gelen şeyleri bir sayalım: imparatorlar, savaşlar, padişahlar, fatihler vs. Bütün tarih kitapları hemen hemen aynı bilgilerle doludur. Kimsenin ilgisini çekmez mesela; on altıncı yüzyılda bir demircinin hikâyesi. Sinema tarihini de bu hep aynı anlatıdan ayrı tutamayız. Starların, büyük oyuncuların, büyük filmlerin tarihi. Yine kimsenin ilgisini çekmez sinemanın gerçek emekçileri olan adını bile bilmediğimiz insanların hikâyesi. Ama asıl hikâye ilgimizi çekmeyen o yerde, yerlerde.’’

“Gerçek adı Yadigar Ejder değildi!”

“Taksim-Gezi Parkı’nda donarak ölmedi!”

“Birçok kimse onun durumuna düşmedi, çünkü kimse sinemayı onun kadar sevmedi…”

Bu kitap, sinemamızın en renkli karakter oyuncularından Yadigar Ejder’in hiç bilinmeyen hayat hikayesini anlatırken, karakter oyuncularının sinemamızdaki yeri ile ilgili de çarpıcı gerçekleri ortaya çıkarıyor.”

Haberi Hazırlayan: Ahmet DAĞ

Check Also

Halk Edebiyatı Dergisi’nin 50. Sayısı Çıktı!..

Dergimizi temin edebileceğiniz yerler: Mephisto Kitabevi & Kafe – Beyoğlu ve Kadıköy şubelerinden, Cağaloğlu dergiyurdu’ndan …

Bir cevap yazın