Sanatalemi.net 4. Edebiyat Yarışması

timthumb

Sanatalemi.net 4. Edebiyat Yarışması

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bünyesinde yayımlanan Sanatalemi.net sitesinin, vefat etmiş 7 köşe yazarı adına düzenlenen edebiyat yarışmasının 4’ncüsü bu yıl gerçekleşiyor. “Deneme” dalında düzenlenen yarışma, Sanatalemi.net’te köşe yazısı yazan ve bugün aramızda bulunmayan rahmetli Ergun Göze, Ahmed Yüksel Özemre, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Olcay Yazıcı, Hamit Can ve Ümit Fehmi Sorgunlu adına düzenleniyor. Yarışmaya son katılım tarihi 5 Ekim 2014. Sonuçlar, 20 Ekim’de açıklanacak, ödül töreni ise 31 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşecek.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne bağlı olarak yayın yapan Sanatalemi.net, daha önce sitede köşe yazarlığı yapan vefat etmiş yedi yazarı için açtığı ortak edebiyat yarışmasının dördüncüsünü gerçekleştiriyor. Daha önce aynı yıl içinde farklı türlerde açılan yarışma bundan böyle her sene ayrı bir türde düzenlenecek. Yarışma, bu yıl edebiyat türlerinden sadece “Deneme” dalında olacak. Dört yıl önce başlayan ve her yıl tekrarlanan yarışma ile hem yazarların adının yaşatılması, hem de edebiyatımıza yeni isimlerin katılması amaçlanıyor.

         GENÇ YAZARLAR “DENEME”Yİ SEVER

Bu yıl Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması’na katılacak olan genç ve amatör yazarlar, sadece “Deneme” dalındaki çalışmalarını gönderebilecekler. Yarışmaya son katılım tarihi 5 Ekim 2014. Seçici kurul 20 Ekim’de toplanıp son kararını açıklayacak ve yarışmanın sonuçları bu tarihte ilan edilecek. Ödüllerin sahiplerine verileceği tarih ise 31 Ekim 2014 Cuma günü olarak belirlendi. Ödül töreninin nerede yapılacağı ise, daha sonra duyurulacak. Yarışmayla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin yarisma.sanatalemi@gmail.com e-posta adresine yazmaları gerekiyor.

 YARIŞMA KONUSU SERBEST

Yarışma, “deneme” dalında ve serbest konulu olacak. İnternet dünyasında sekizinci yılını 10 Ağustos 2014’te dolduran Sanatalemi.net, Türkiye’nin en çok takip edilen sanat siteleri arasında bulunuyor. Sanatalemi.net, 10 Ağustos 2006 tarihinde Mehmet Nuri Yardım ve bir grup arkadaşı tarafından kurulmuştu. Her gün yeni haber ve yazılarla yenilenen site, sekiz yıldan beri aralıksız olarak kültür sanat dünyasına hizmet veriyor. Ödüllü site, internet dünyasının kültür sanat alanında bir ‘okul’ olma başarısını yakalamış durumda. Sanatalemi.net’de düzenli olarak yazan 40 civarında köşe yazarı bulunuyor.

  İSİMLERİ YAŞATILACAK

Başından beri güçlü bir yazar kadrosuna sahip olan sitede, daha önce Sanatalemi’nde yer alan, vefat etmiş yedi yazar adına açılan edebiyat yarışmasına, sadece amatörler ile deneme kitabı bulunmayanlar katılabiliyor. Edebiyat yarışmasına iştirak etmek isteyenler, eserlerini elektronik posta ile yarisma.sanatalemi@gmail.com elektronik posta adresine gönderebilecekler. Arzu edenler ise normal mektup adresine (Edebiyat Yarışması, ESKADER, Cağaloğlu, Alemdar Mahallesi, Çatalçeşme Sokağı, İmamoğlu İşhanı, No: 4-8 Fatih-İstanbul) yazı ve şiirlerini yollayabilecekler.

5 Ekim’e kadar gönderilmesi gereken eserler, Sanatalemi.net yazarları ve ESKADER yöneticilerinden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen edebî çalışmalar, daha sonra Sanatalemi.net’te yayımlanacak. Birinci, ikinci ve üçüncü eserlerin seçileceği yarışmada ayrıca 7 mansiyon ödülü de verilecek. Seçici Kurul, 20 Ekim’de kararını açıklarken, ödül töreni 31 Ekim2014 Cuma günü gerçekleşecek.

 YAZARLARA VEFA BORCU

         Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sanatalemi.net sitesinin kurucusu Mehmet Nuri Yardım, yarışmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Sanatalemi.net sitesinde daha önce köşe yazarlığı yapmış 7 değerli isim adına bu edebiyat yarışmasını düzenliyoruz. Ergun Göze, Ahmed Yüksel Özemre, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Hamit Can, Olcay Yazıcı ve Ümit Fehmi Sorgunlu irfan hayatımıza, fikir dünyamıza ve edebiyat âlemine hizmet etmiş seçkin şahsiyetlerdi. Onları rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Sitemize yazma konusundaki tekliflerimizi hemen kabul etmiş ve yıllarca Sanatalemi.net’te düzenli olarak köşe yazıları yazmışlardır. Biz de bir vefa borcu olarak hem isimlerini ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak hem de yeni yazarların ortaya çıkmasını ve teşvik edilmelerini sağlamak amacıyla böyle bir yarışmayı dördüncü senedir yapıyoruz. İnşallah bu yarışma sayesinde hem merhum üstatları hatırlatmış, hem de yeni genç kalemleri, düşünce, sanat ve edebiyat dünyamıza kazandırmış olacağız. Edebiyatı ve yazmayı seven yetenekli gençlerimizi bu yarışmaya katılmaya dâvet ediyorum.”

Sanatalemi.net 4. Edebiyat Yarışması’na herkes katılabiliyor. Ancak profesyonel olan ve eseri bulunan yazar ve şairler yarışmaya iştirak edemiyor. Gönderilecek metinlerde günümüz Türkçesinin kullanılması ve 2 A4 sayfasını aşmaması gerekiyor. Yazarlar ve şairler, bu eserlerinin ESKADER sitelerinde yayımlanmasını baştan kabul etmiş bulunacaklar. Her 7 dalda dereceye giren eserler, ESKADER sitelerinde yayımlanabilecek. Yarışma ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 (212) 5112323 – 5112324 numaralı telefonları aramaları veya sanatalemi.net, medeniyetimiz.com, bizimsemaver.com ve eskader.net sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

 

Check Also

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı !

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı ! Fiyat: 75,00 TL Sayı: Mart- Nisan 2024 ISSN …

Bir cevap yazın