İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız: “Hedefimiz, öğrencileri iyi okur yapmak.”

4-Muammer-Yıldız4

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız:

“Hedefimiz, öğrencileri iyi okur yapmak.”

 Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen eğitim meseleleri, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nde de masaya yatırıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Türkiye’de Maarifin Meseleleri”ni anlattı.

Mehmet Nuri Yardım, toplantıda yaptığı açış konuşmasında Dr. Muammer Yıldız’ın İstanbul’da eğitime büyük katkılar sağladığını, öğrencilerin kitap okuması konusunda önemli projelere imza attığını söyledi ve “Bugün İstanbul’da öğrencilerimiz kısmen kitap okumaya başladıysa bunu ‘Yazarlar Okullarda’ projesine ve mimarlarına borçluyuz. Yüzlerce yazarımız pek çok okula gidip öğrencilere hitap ettiler. Okullarda beyin fırtınası esti. Bu güzel proje bugün Anadolu’nun dört bir yanında tatbik ediliyor.” dedi. Şair, yazar ve eğitimci Cengizhan Orakçı’nın takdim ettiği ve Timaş Kitapkahve’de gerçekleşen toplantıya eğitimciler, yazarlar, yayıncılar ve öğrenciler katıldı. Cengizhan Orakçı, Dr. Muammer Yıldız’ın özgeçmişini anlattıktan sonra İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Yazarlar Okullarda” projesi ile Milli Eğitim Dergisi’nin önemli çalışmalar olduğunu ve takdir edildiğini söyledi. Muammer Yıldız, “Son zamanlarda kayıplarımız çok. Hâlbuki ‘insan eşref-i mahlukat’tır. Şehitlerimize rahmet diliyorum.” dedi. “Bütün problemlerin temelinde eğitim var. Eğitimin arızalı olması başka problemleri de beraberinde getiriyor. Milli Eğitim müfredatında gerekli değişiklikler yapıldı. Bugün o yeniliklerle eğitim yapılıyor.” diyen Dr. Yıldız, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Teknolojiyi bünyemize uygun hale getirmeliyiz. İnsan kaynaklarına vermeliyiz. Yeni ve güzel projelere kapımız ve gönlümüz her zaman açıktır.”

Okulların temel problemlerine çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Yıldız, öncelikle öğrencilerin iyi birer okur olmalarını istediklerini söyledi.

BİLGİ KÖKLERİMİZE UYGUN OLMALI

Bilginin tarihî köklerimize ve millî bünyemize uygun olması gerektiğini belirten Dr. Muammer Yıldız, bilginin insana güç kattığını da sözlerine ekledi. Yazarlar Okullarda projesinin bir öğretmenin düşüncesi olarak ortaya çıktığını belirten Yıldız, “Bu proje artık Türkiye’de model olarak alınıyor ve başarıyla uygulanıyor.” Dershanelerin kaldırılma kararının doğru olduğunu söyleyen Dr. Muammer Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın çok değerli ve başarılı bir bürokrat olduğunu söyledi. Yıldız, öğrencilerin okullarda Kur’an-ı Kerim, Siyer-i Nebi gibi dersleri görmelerinin önemli ve değerli olduğunu söyledi. Toplantıda Prof. Dr. Servet Armağan, Gazi Altun, Doç. Dr. Süleyman Doğan, İlyas Dirin ve diğer katılımcılar konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar ve Dr. Muammer Yıldız’a sorular yönelttiler. Yıldız, son olarak konuşmasını tamamlarken, “Eğitim meseleleri zor. Yoğunum, yorgunum ama yılgın değilim, mutluyum.” diyerek sözlerini tamamladı. Program, Bestami Yazgan’ın okuduğu şiir ve çekilen hâtıra fotoğraflarla sona erdi.

 

Check Also

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı !

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı ! Fiyat: 75,00 TL Sayı: Mart- Nisan 2024 ISSN …

Bir cevap yazın