Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı !

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı !


Fiyat: 75,00 TL
Sayı: Mart- Nisan 2024
ISSN ve barkot: 2148-578X -59
Sayfa: 48
Ölçüler: 28/ 19 cm

Özel Dosya: Edebiyatta Sürgün
Tutsak Kalem / Gülten Özgül
Bir Cümleydim Ben / Türkan Beyaz
Bahtsız Şehzade Cem Sultan / Meryem Kıyak
Edebiyatımızda Sürgün ve Nazım Hikmet / Mehmet Ballı
Sürgün / Nurhan karanfil
Sürgünden Sürgün / Şenol Tombaş
Gencay Coşkun: Kuşlar
Halil Gökkaya : Hüdavendigar
Ahmet Duran: Gül Paycı ile Röportaj

Yazarlar:
Halûk Tanrıverdi ,Mehmet Mücahit Yurteri , Özlem Korkmaz , Süleyman Korkmaz , Ahmet Gencal, Hızır İrfan Önder, Bekir Seçil , Kübratül Zehra Ensari, Osman Akyol, Ayşe Gülten Kırıcı, Ümit Tükenmez, Zeynep Tombaş, Yeşim Güven Akbulut, Sezai Çiçek, Türkan Beyaz, Songül Yıldız, Baran Onat, Mehmet Altunay, Hatice Karahan.

Başyazı :
Olmalıdır Olacaklar
Bundan böyle hatalı olan diğerinden “özür” dileyecek. Özür dilemenin kıymetini anlatan kurslar açılacak. Kendi kusurlarıyla yüzleşmeyene “yüzsüzdür” damgası basılacak. Magandalık ülkemizde ebediyen yasaklanacak. Kaba-saba davrananlara incelenene kadar toplum içine çıkmama cezası verilecek. Bununla birlikte zarafet eğitimleri verilecek. Tüm bunlara rağmen ehlileşmeyen insanlar Kabatistan’a sürülecek.
Toplum enerjisini olumlu yönde kullanacak. Herkesin bir hobisi olacak. Toplumun kabul ve hoşgörü kültürü olacak. Toplumu ötekileştirenler ise öteki dünyaya bırakılmadan dövülecek. Bu dövülen tipler dövme olarak ayakaltına yapıştırılacak. Tüm bunlardan ibret almayanlar ötekileştirdiği insanların eliyle öteki dünyaya uğurlanacak.
Acılar ve sevinçler toplumda paylaşılacak. Böylece millet bilinci gerçekleşecek. Ayrıştıranlardan bir organı ayrıştırılacak. Herkes olumlu ya da olumsuz yaptığının bedeli olduğunu bilecek. Kimse kimsenin hakkından çalamayacak. Zulüm yapanlar bozguna uğratılacak ve böylece zulmün ne olduğunu anlayacaklar. Tüm bunlara rağmen anlamayanlar Gerizekalılaristan’a sürülecekler. Burada herkes geri zekâlı olduğu için adalet olacak. Eşitliği rehber benimsemeyenler insanlık eşiğinden geçemeyecek. Eşitlik, çeşit çeşit güzellikleri ortaya çıkartacak. Paylaşmasını bilmeyene öğretilecek. Güzel çirkine, zengin fakire verecek. Eşitlik helalleşmektir, tüm bu yüceliğe riayet edenlere, “Helal olsun.” denilecek. Tembel çok çalışacak, çok çalışan da daha az çalışacak. Adaletsizlik insan aklı ve hoşgörüyle eşitlenecek.
Öngörü her yerde hâkim olacak. Problemler çıkmadan çözülecek. Huzur tüm dünyaya hâkim olacak. Gönül rahatlığının keyfini süren insanlar geçmişte kendilerine ne büyük zulüm yaptıklarını anlayacaklar. Huzur ömrü uzatacak. Son kullanma tarihi geçmiş can sıkıntıları toplatılıp çöpe atılacak. Artık canlar sıkılmayacak çünkü olabildiğince her şey gevşetilecek. Yıllar ömürlük olacak, mutluluklar sonsuz gülümseyecek. Sözün özü “huzur” solmayan bir çiçek olarak kalbimize yağacak.
Ahlak bireysel bir tercih olmadığı anlatılacak. Toplumsal adalet için ahlakın birlik anlaşması olduğu yasalaşacak. Bir ahlaksızın tüm topluma zarar verebileceği vurgulanacak. Bireylerin nefsi olduğu gibi toplumların da nefsi vardır, bu yüzden toplum terbiye kurulları kurulacak. Bütün bunlara rağmen ahlak kurallarına uymayanlar uyutulacak. Çünkü bu eylem toplum ve onlar için daha hayırlıdır. Olmadı Uykutistan’a sürülecekler.
Herkes sözünü, gözünü, aklını, kalbini terbiye edecek. Söz tüm kulaklara şifa olacak. Tek maske insanların yüzünde güler yüz olacak. Herkesin kalbine göre bahar olacak. Herkesin sıkıntısına göre çözüm olacak. Herkesin yokuşuna göre gücü olacak. Herkesin insanlığına göre insanlık kredisi olacak. Olacaklar bile haddini bilerek olacak. Bundan böyle olmak olacak, fakat çürümek olmayacak.
Bilim ve akıl; sevgi, adalet, kabul kültürü, hoşgörü, eşitlik, insanlığa rehber olacak. Silahlar imha edilecek. Fakat zalimler ya da zulme kalkışanlar için “Adalet Kalesi”nde gerekli olduğu kadarıyla stok yapılacak.
Velhasıl insan insan olacak, olamayanlar, dolamayanlar, tekâmülünü sağlayamayanlar Hamistan’a sürülecekler.

Check Also

Halk Edebiyatı Dergisi: 58. sayı çıktı!

Halk Edebiyatı Dergisi: 58. sayı çıktı! Halk Edebiyatı Dergisi :58. sayı Fiyat : 60 TL …

Bir cevap yazın