Siyah Kürkün Ağır Bedeli

Siyah Kürkün Ağır Bedeli


Şu batıl inançlar yok mu? Şu batıl inançlar, bilgisizlikten doğan cahilce davranışlar.
Yüz yıllardır her coğrafyada her kültürde yaygın olmuş, nesilden nesile süre gelmiş ne akla mantığa sığan ne de din ile uyuşan saçmalıklar.
Nereden çıktığı bilinmeyen, aileden çevreden öğrenilen, nedenini sorsan cevap verilemeyen, kişiyi psikolojik olarak rahatlatsa da hiçbir mantıklı açıklaması olmayan absürt durumlar.
Dünya genelinde insanların ortak olarak inandığı batıl inançlar olduğu gibi, farklı ülkelere ait farklı batıl inançlarda var. Bildiğimiz, bilmediğimiz o kadar çok batıl inanç ve buna bağlı davranış var ki, sonunda batıl inançları gruplandırmışlar.
İçinde yaşadığımız bilgi çağında bilim ve teknoloji ne kadar zirve yapsa da toplum ne kadar modernleşse de birçok insan ilginç batıl inançlardan vazgeçecek gibi gözükmüyor. Bununla beraber insanoğlu haktan uzaklaştıkça yeni arayışlar içine girip, yeni batıl inançlar çıkarmaya müsait olduğunu her fırsatta belli ediyor.
Tabi ki batıl inanca sahip olmayan insanlar olduğu gibi, geçmişte batıla inanmış şimdilerde ise bu davranışların saçma hatta gülünç olduğunu kabul edenlerde var.
İnsanlar kendini ne kadar geliştirse de geçmişte yaptıklarından ders çıkarsa da olmaz ya; yeryüzündeki bütün batıl inançların üzerine bir çizgi çekebilme fırsatı olsa da öyle içler acısı bir batıl inanç var ki oda” kara kedi sendromu” asla unutulacak gibi değil. Ne yazık ki, geçmişte hayvan katliamına dönüşmüş, insanlığın utanması gereken, yaşandı geride kaldı denilebilecek bir durum hiç değil.
Siyah tüylü can dostlarımıza karşı ön yargılar, olumsuz düşünceler geçmişte de vardı günümüzde de hala var. Yapılan araştırmalar ve sahiplenme oranları da bunu kanıtlıyor. Şimdilerde kara kedi görmek şansızlık, uğursuzluk getirir batıl inancının geçmişine baktığımızda bu batıl inancın Antik Yunan’a kadar uzandığını görürüz.
Hiç o kadar evvel zamana gitmeden, sözde tanrı tanrıça masallarına, efsanelerine hiç değinmeden, Orta Çağ dan itibaren konuyu ele alırsak, Orta Çağ Avrupa’sında batılın kutsallaştığını, saçma sapan birçok inanışın, davranışın benimsendiğini hatta yaşam biçimine dönüştüğünü görürüz.
Buna bağlı olarak da o dönem Avrupa’da kedilere sonu ölüme varan işkenceler, eziyetler yapıldı. Kilisesinin etkisi ve papaların kedileri kınaması ile Orta Çağ kediler için cehenneme döndü. Özellikle siyah kediler cadılıkla büyücülükle şeytanla ilişkilendirilip ateşe atıldı, yakıldı. Oysa Orta Çağ öncesinde kedilere kıymet veriliyor, çeşitli kültürler tarafından kediler saygı görüyordu.
Orta Çağ sonrasında cahilce inanışlar azalmaya başlayınca Avrupa’da kedilere bilhassa da kara kedilere karşı olan tutum yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Fakat kara kedilerin uğursuz olduğu batıl inancı az da olsa hiç bitmediği gibi bu batıl inanç bugünlere kadar geldi.
“Kara bir batıl inanç, kara bir çağ, kara cahil insanlar, kara büyü, kara kedi ve tarih sayfalarında kara bir leke.”
Patili can dostlarımız siyah kürklerinin bedelini çok ağır ödedi ne yazık ki.
Oysa tüylerinin rengini onlar seçmemişti ki…
Ümit TÜKENMEZ
Haziran 2023

Check Also

Aşkı Bile Kirlettik!

Aşkı Bile Kirlettik! Aşklar vardır; tarihe geçmiş imrenilmiş, Aşklar vardır; itiraf edilememiş başlamadan bitmiş. Aşklar …

Bir cevap yazın