Breaking News

Rüya İçinde Roman

Rüya İçinde Roman

Kiminle hayata dair bir şeyler konuşsak “Benim hayatım roman” der. Bir çoğumuz bu cümleyi bazen kullanıyoruz ve bazen kendimizi bir roman kahramanı gibi hissedip, hayatım yazılsa roman olurdu diyoruz.

Hepimizin yaşadıklarından, hayatından birer roman olabilir, kimimizin hayatı bir roman olmasa da etkili bir hikâye olabilir, hatta kimimizin hayatı film yapılsa yüksek gişe hasılatı bile elde edebilir.

Bildiğimiz bilmediğimiz, yaşanmış ve yaşanmakta olan öyle enteresan hayatlar, öyle isimsiz romanlar var ki bazısı ders alınacak, bazısı da imrenilecek nitelikte.

İyisiyle kötüsüyle, mutluluğuyla hüznüyle hayata dair her şey bizlerde derin izler bırakırken, romanlarımız zihnimizde oluşmaya başlıyor. Geçen yıllar ve zaman içinde hayatı yaşayarak kazandığımız tecrübeler, romanlarımızı roman yapıyor.

Yıllar içinde gerçekleştiremediğimiz hayaller, içimizdeki ukdeler, yaşadığımız burukluklar, romanlarımıza hüzünlü satırlar olarak yansıyor.

Bazen hayat, romanlarımızda bazı şeyleri bizlere ertelettiriyor. Bazen hayallerimize çok uzağız derken, tam vazgeçmek üzereyken, treni kaçırdık derken, bir de bakıyoruz ki bazı hayallerimiz gerçek oluyor.

Kimi yapmak istediği fakat yapamadığı bir mesleği yıllar sonra yapma fırsatı buluyor, kimi çok arzuladığı bir şeye yıllar sonra sahip olabiliyor, kimi ise kavuşamadığı sevdiğine uzun yıllar sonra yeniden kavuşuyor. Romanlarımızın ilerleyen sayfalarında, hayat bazen bizlere ikinci şansı verebiliyor.

Kendimizi ne denli zorlasak da çekiciliğine ve güçlü etkisine karşı koymayı başaramadığımız; bazen deniz gibi dalgalı fırtınalı olan, bazen de sessiz bir sahili andıran, romanlarımız da en önemli husus, sonunun ne zaman nerede ve nasıl biteceğini bilemeyişimiz.

Her romanın bir sonu olduğu gibi, herkesin romanı bir gün sonlanacak. O an bir rüyadan uyanacağız. Ve o an anlayacağız ki zihnimizde roman gibi canlandırdığımız hayatlarımız, sadece kısa bir rüya.

Hem de öyle bir rüya ki “Asıl hayatın bu rüyadan uyandığımızda; başlamış olduğunu anlayacağımız, eşsiz bir rüya”

YALANCI KAHRAMAN
Kime sorsan der ki benim hayatım roman,
Şu yalan dünyada herkes, yalancı kahraman.
Ümit TÜKENMEZ
Şubat 2024

Check Also

Nida

Nida Sokak lambasını tutuyorum rüyama, Çıkıp gelsen ya içinden uykumun. Zihnimin en ücra köşesi hazır …

Bir cevap yazın