Evrim Geçiren Ramazanlar

Evrim Geçiren Ramazanlar

Çok şükür bir Ramazan ayına daha kavuştuk, inşallah nice Ramazanlara da hayırla kavuşur, on bir ayın sultanı bu mübarek ayı en iyi şekilde değerlendirme fırsatı buluruz.
Her Ramazan ayı geldiğinde artık klasikleşmiş olan “Nerede O Eski Ramazanlar” cümlesini duyarız. Ramazan’ın eskisi yenisi olur mu? Demeyin eski ve yeni Ramazanları kıyasladığımızda, Ramazanlar evrim geçirmiş gibi. O eski Ramazanlardaki sıcak ve samimi ortamlar ne yazık ki kalmamış.
Şöyle bir anımsamaya çalışıyorum; herkesin birbirini iftara davet ettiği, çocukların oruç tutmaya özendirildiği, nimetin kıymetinin bilindiği, fakir fukaranın hatırlandığı, riyanın gösterişin olmadığı, ezanların davulcuların şikâyet edilmediği, hoşgörünün birliğin beraberliğin olduğu günlerdi, o eski ramazanlar.
Günümüzde ise Ramazan gelenek ve göreneklerinin birçoğunun sadece adı kalmış, birçoğu da unutulmaya yüz tutmuş. Her gelen Ramazan bir önceki Ramazan’ı aratır olmuş.
Eski Ramazanlar deyince; sahura kaldırılmayınca ağladığım, davulcuyu görünce mutlu olduğum, öğlen ezanına kadar oruç tuttuğum, teravih namazına gitmeyip arkadaşlarımla top oynayıp, namaz bitince sanki camiden geliyor gibi eve gittiğim, o çocukluk zamanlarım ve Sultanahmet’te kurulan kitap fuarını gezerek, kimi zaman cebimdeki son parayla kitap aldığım gençlik yıllarım ilk aklıma gelen anılarımdır.
Elbette bir çoğumuzun o eski Ramazanlara dair kalbinde iz bırakan, hiç unutamayacağı, anılar vardır. Bir de ebediyete intikal etmiş aile büyüklerimiz var ise Ramazan ayları daha bir duygusal yaşanır.
Dünün çocukları gençleri, bugününde büyükleri olarak o eski ramazanları bir daha yaşayamayacağız ama biriktirdiğimiz o hatıralar hep bizimle yaşayacak. Onun içindir ki, her Ramazan geldiğinde gözlerimizin önünde canlanan anılarımızla, tarifsiz özlemler içinde mazinin o hoş esintilerine kapılır, o eski günleri yâd ederiz.
Geriye dönüp baktığımızda; zamanın su gibi akıp geçtiğini, insanların mal mülk para sevdasını seçtiğini, sevgi saygı ve şefkatin yitirildiğini görür, hüzünleniriz.
Şimdi gel de o eski Ramazanları özleme,
Şimdi gel de nerede o eski Ramazanlar deme?
Selam ve dua ile.

ÜmitTükenmez
Nisan 2023

Check Also

Aşkı Bile Kirlettik!

Aşkı Bile Kirlettik! Aşklar vardır; tarihe geçmiş imrenilmiş, Aşklar vardır; itiraf edilememiş başlamadan bitmiş. Aşklar …

Bir cevap yazın