NECİP FAZIL KISAKÜREK’İN ÖLÜMSÜZ OYUNU “REİS BEY” ŞEHİR TİYATROLARI’NDA

thumbnail_Reis Bey 1

Basın Bülteni

03.03.2017

 NECİP FAZIL KISAKÜREK’İN ÖLÜMSÜZ OYUNU “REİS BEY” ŞEHİR TİYATROLARI’NDA

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları,Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 yılında yazdığı Reis Bey adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturuyor. Şükrü Türen’in yönettiğioyun,1 Mart 2017 Çarşamba günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde ilk gösteriminiyaptı.

Oyunun yönetmeni Şükrü Türen,Reis Bey hakkında şunları söylüyor:

“Her insanın “içinde” aynı anda bir Hâkim, bir Savcı ve bir Avukat vardır ve hayatın akışı  içinde rastladığı her türlü olay karşısında bunlardan biri harekete geçer; hüküm verir, suçlar ya da savunmaya geçer. “Sana ne, sen avukatı mısın?” cümlesi kadar abes bir cümle olamaz. Çünkü insanı insan yapan, belki de sadece bu duygulardır…

Reis Bey’inki gibi bir hesaplaşma, zor, çok zor… Tiyatro da bunun için var zaten, ikibin beşyüz yıldır seyredip dersler çıkarabiliyorsunuz….”
Müziğini Deniz Noyan’ın, dramaturgisini Hilmi Zafer Şahin’in,sahne tasarımını Emrah Kürekçi’nin, kostüm tasarımını Sebahat Çolakoğlu’nun, ışık tasarımını Şükrü Türen’inyaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğilmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Selçuk Soğukçay, Tanju Girişken, Yeliz Şatıroğlu, Ozan Akif Serman, Abdullah Topal ve Sefa Turanrol alıyor.

Oyun; 1-4 Mart 2017 ve 8-11 Mart 2017 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2017 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

__________________________________________________________________________________

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ

Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 35

 

sehrintiyatrosu           /sehir_tiyatrosu

 basin.yayin@ibb.gov.trwww.ibst.gov.tr

Bu yazıyı okudunuz mu?

Okumanın Güzelliği

Okumanın Güzelliği Elif, altı yaşlarında İri yeşil gözlü, uzun sarı saçlı yanakları al al bir …

Bir yanıt yazın