Her Şeye Salça

images3-632x314

Bir varmış, bir yokmuş, aklım karıştı, var mı, yok mu? Hem var, hem yok. Efendim gelelim masalımıza; çok yakın zamanın birinde şöyle bir olay yaşanmış. Ben duyduklarımın yalancısıyım. Hem bunlar şimdilerin masalı çocuklar, bayat masallar değil; kulaklarınızı açın çünkü oradan yürüyeceğim gönlünüze, dinleyin o vakit:

Bir tencere salçaya demiş ki:

—Sen de her şeye salça oluyorsun, demiş.

Salça duyduklarına çok üzülmüş ve bir köşeye çekilip küflenmesini beklemiş, küflendikçe sakalları uzamış, artık kan rengi değilmiş, kefen renginde sonunu bekliyormuş.

Bunu gören evin sahibi salçayı çöpe atmış. Yemeklerden tencereye artık o kırmızı boya yapışmıyormuş, bundan tencere de memnunmuş evin hanımı da.

Günler sonra evin Bey’i demiş ki:

—Hanım artık yemeklerin neden tadı yok? İnsanın canı yemeğin kanı mı azaldı? demiş.

Yağmur altında kalan salça, yeniden kırmızıya dönüşmüş ve orada ki bütün çöplere bulaşmış. Bu duruma ise bir portakal kabuğu dayanamamış:

—Sen de her şeye salçasın, demiş.

O anda salça salçalığını hatırlamış, bunun utanılacak bir şey olmadığını idrak etmiş ve kendini olduğu gibi kabullenmiş. Fakat biraz sonra salçanın tadını alan, portakal kabuğu ve diğer çöpler ona daha fazla sokulmuşlar, hatta bir kedi dudaklarının güzel gözükmesi için salçayı dudaklarına sürmüş…(Rujun da böyle ortaya çıktığı söyleniyor.)

Evdeki tencere ise git gide yalnızlaşmış, çünkü onu eskiden salçanın izlerini çıkarmak için okşayan kadın ona artık elini bile sürmüyormuş, suya bir sokup çıkarıyormuş-zaten kadın da biraz pismiş-hatasını anlayan tencere, salçayı çok özlemiş.

Bir gün evin Bey’i çöplerin oradan geçerken ayaklarına tesadüfen salça sürülmüş, elini çöpe atınca kırmızı yüzlü salça gülümsemiş; adam hemen salçayı alıp eve götürmüş ve:

—Hanım, bu evde bir daha salçasız yemek istemiyorum, demiş.

Bunu tencere dahi duyup sevinmiş ve bu sözlerden cesaret alan salça, o günden sonra her şeye salça olmuş, hatta bu masala bile… Aman da aman salça bulaştı her tarafımıza.

Şenol Tombaş

– See more at: http://bizimedebiyatimiz.com/her-seye-salca/#sthash.fqTfgcMH.dpuf

Check Also

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı !

Halk Edebiyatı Dergisi: 59. Sayı Çıktı ! Fiyat: 75,00 TL Sayı: Mart- Nisan 2024 ISSN …

Bir cevap yazın