Yeni Bir Yıl

Yeni Bir Yıl,


Merhaba Halk Edebiyatı Dergisi’nin sevgili okurları. Yeni bir yılda yine birlikteyiz. Öyleyse yeniliklerden söz etmek gerekir değil mi?
Hangimiz yeni bir şey aldığımızda, ya da edindiğimizde sevinmez ki! İşte, hepimiz için yeni bir yılın daha başlangıcındayız. Tarihlerimizi atarken miladi takvim yılına 2022 yazacağız.. Eski yıl eskidi diye tüm kötülükler, yaşanan acılar mı bitti? Yoksa sevindirici haberler vardı da biz mi görmedik? Yeni yılda güzel ve umut yenilikler olmasını tüm dünya insanları istiyor elbette. Neler isteniyor acaba?
Öncelikle şu corona virüsü illetinin dünyamızı terkedip gitmesini, sonra terör olaylarının sona ermesini, insanların yaşam gücünün yükselerek refaha ermeleri isteniyor. Tek dileğimiz bunlar bence. Böylece sokağa çıktığımızda, birbirine saygılı, güleryüzlü, yardımlaşma ve dayanışma içinde olan insanları görmek de en büyük dileğimiz.
Bayramlarda yeni bir ayakkabı alındığında akşamdan onlara sarılarak uyuyan çocuklar kalmadı şimdilerde. Maddi durumu iyi olanlar ise yeni alınan bir şeyi umursamazkan, dar gelirlilerde alım gücü bile yok. Marketlerde, pazarlarda sürekli fiyatlar yükselirken yeni bir yıla girdik diye sevinemedik. Çevremizde yaşanan acılar, sıkıntılar gördükçe umudumuz da tükeniyor mu ne? Kendimizi zorluyoruz ayakta kalabilmek için. Kabuklarımıza, evlerimize çekildik.Tek eğlencemiz televizyon seyretmek ya da telefonla gelen mesajlara bakmak. Güzel bir mesaj gelmişse kısacık bir gülümseme oturtmak yüzümüze. Televizyonlarda ise diziler vurdulu, kırdılı, şiddet içeren ya da aile bütünlüğünü koruyucu nitelikte olmayan konularla dolu. Yahut, birbirini beğenmeyen yarışmacıların olduğu programların olması. Öyleyse böyle bir dileğimizi ekleyelim diğerlerinin yanına.
Hay Allah! Yazıma başlarken sizleri de pozitif düşünceye sürükleyip yüzünüzü gülümsetebilmek istemiştim. Ama ben de “yoruldum hayat” şarkı sözlerinde olduğu gibi dertlenmişim.
Neyse, sizlere güzel bir haberim var. Daha fazla “durum nereye gidecek” diye düşünmekten vazgeçip çocuklar için yazdığım dördüncü romanım baskıdan çıktı. İsmi “Çevreci İkizler”
Kitap kolay yazılmıyor. Bu işle uğraşanlar bilir. Şangay’da bulunduğum üç yıl önce yazmıştım. Geçen yıl Bala Kitap Topluluğu tarafından incelemesi bitti. Düzenlemesi bitince de basılmasına karar verdim.
Bu kez ikiz kardeşler çevreci. Tam da günümüz şartlarına uygun kazanabileceği davranışlar olan bir kitap oldu. Bence büyükler bile okumalı.
Benim romanlarımda silah yok. Onun yerine barış var, yardımseverlik var, hayvan sevgisi var, çevre bilincini geliştirme var. Yani pozitif güzel şeyler var. Macera da var tabii ki.
Eğitimin bir parçası sayılabilecek kitaplarımı okuyanlardan güzel yorumlar alınca, ne kadar doğru yolda olduğumu anlıyorum. Yeni bir yıla, yeni kitabımın baskıdan çıkmasıyla başladım. Benim için güzel bir başlangıç, umut oldu. Umarım sizin için de güzel başlangıçlar olur. Bakış açımızı umudu kanatlarına yüklemiş kuşlara bırakalım. Onlar nereye konması gerektiğini bilirler. Sözlerimi, “Geçmiş yılın yorgunluğunu üstümüzden atacağımız, kahkahaların birbirine karışacağı ama en önemlisi sevdiğimiz herkesin mutlu olacağı bir yıl olsun.” Kalın sağlıcakla.
Ayşe Gülten KIRICI
9.01.2022

Bu yazıyı okudunuz mu?

Ferman

Ferman Yazmak ferman bana derinden iç sesimden, Yazmasam gelemem ki hayatın üstesinden. Ümit TÜKENMEZ Facebook …

Bir yanıt yazın