Sabah Sabah

Sabah Sabah

Geçen gün sabahın erken saatlerinde işe gitmek için uyandığımda, kendi kendime “Yine sabah oldu” diye söylendiğimi fark ettim.
Hepimiz bu durumu zaman zaman yaşamışızdır. İşe ya da okula gitmek için uyandığımızda; yine sabah oldu, beş dakika daha uyuyabilseydim, keşke bugün hafta sonu olsaydı dediğimiz muhakkak olmuştur.
Sıradan gözüken bu durum, bana bir ilham olabilir miydi? Uyanırken söylediğim kelimeleri mısralara dökebilir miydim?
Bu düşüncelerle işe hazırlanırken, şükürler olsun ki sağlığım yerinde işime gidebiliyorum, geceyi dışarıda geçirmedim dedim.
Evet, geceyi evinde geçiremeyenler vardı. Evsizler sokakta yaşayan insanlar, hastane köşelerinde sabahlara kadar inleyen hastalar, depremin vurduğu şehirlerde evleri yıkılan geceyi çadırlarda ve konteynerlerde geçiren depremzede kardeşlerimiz vardı.
Ya gece çalışmak zorunda olanlar; sağlık çalışanlarımız, güvenlik güçlerimiz, vardiya işçilerimiz, hizmet sektöründe çalışanlarımız, taksicilerimiz, vs. daha nice emekçimiz.
Bütün bunlar gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçerken, gece çalışmanın zorluklarını düşündüm. Emekçi kardeşlerimiz mesaileri bitip evlerine gittiklerinde, çocukları okula gidecek, belki de bazılarının eşleri, işinin yolunu tutacak.
Kelimelerle ifade edemeyeceğim, satırlara dökemeyeceğim nice fedakârlıklar olduğu aşikâr.
Bir tarafta zor şartlar altında gece çalışan emekçilerimiz varken; diğer tarafta da geceleri mesken edinmiş, alkolün dozunu kaçıranlar, madde bağımlıları, kabadayı bozuntuları, gayrimeşru işlerle uğraşanlar, hırsızlar, gaspçılar insanların canına ve malına kastedenler, gece çalışan emekçilerimize türlü zorluklar çıkaranlar var.
Yani gecelerin bir de öteki yüzü var ki; tartışmalar kavgalar bitmez, gayrimeşru işlerin sonu gelmez, kötülükler, tehlikeler kol gezer, kimi zaman istemeseniz de olaylar sizi bir girdap gibi içine çeker.
“Gecesi gündüz olmuş, gece uykusu haram olmuş bin bir türlü hayatlar var, her ne sebepten olursa olsun, gece evinde olamamak, hiç de kolay değil.
Ne umutlarla ne hayallerle uyuyup, bir daha hiç uyanamayanlar var, sabah uyanınca benim gibi söylenmek, hiç akıl kârı değil.”
Nice mutlu günlere, gülümseyerek uyanmanız dileklerim ile.

SABAH SABAH
Yine sabah oldu bu şehirde,
Kim bilir neler yaşandı dün gece.
Ekmek parası peşinde koştu bazı insanlar,
Hastane kapılarında şifa aradı hastalar.
Köprü altlarında yattı kimsesiz çocuklar,
Meyhane köşelerinde sabahladı sarhoşlar.
Geceyi ibadetle geçirdi kimi kullar,
Gözden ırak yerlerde buluştu aşıklar.
Velhasıl yine sabah oldu bu şehirde,
Kim bilir daha neler, neler yaşandı dün gece.
Ümit TÜKENMEZ
Mayıs 2023

Check Also

Yollar

Yollar Bazen kavuşmak, bazen ilerlemek bazen de kaçmak ya da geriye dönmek içindir yollar. Bakarken …

Bir cevap yazın