Breaking News

“SIZI” SARAYBOSNA’DA AYAKTA ALKIŞLANDI

 

 

 

 

 

                                                                                                                        28.02.2018

“SIZI”
SARAYBOSNA’DA AYAKTA ALKIŞLANDI

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Sızı” adlı oyunu, 34. Saraybosna   Kış Festivali kapsamında Sarajevo National Theatre’de Bosnalı seyircilerle buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Saraybosna’ya düzenlediği turnede, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu ve Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur Bosna Hersek’te bulunan Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ile gelecekte yapılacak projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Oyun esnasında Bosnalı seyircilerin oyunu detaylı takip edebilmesi için oyunun Boşnakça metni üst yazı olarak verildi. Seyircilerin büyük beğenisini kazanan oyun uzun süre ayakta alkışlandı.

Oyun sonrasında ise Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ile yapılan görüşmeler neticesinde gelecekte çocuk oyunları ve gençlere yönelik tiyatro eğitimleri ile ilgili projeler konuşuldu.

Geceye Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, Sarajevo National Theatre Genel Sanat Yönetmeni Marijela Margerata Hasimbegovic, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü ve aynı zamanda oyunun yazarı Salih Efiloğlu ile Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur ve Saraybosnalı sanatçılar katıldı.

 

Salih Efiloğlu’nun yazdığı, Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği ve Dilek Tekintaş’ın dramaturjisini yaptığı Sızı, 26 Şubat 2018 tarihinde saat 19:30’da Sarajevo National Theatre’da sahnelendi.

 

SIZI

 

Yıl 1913, Anadolu Coğrafyası dış güçlerin yaratmaya çalıştığı bir kaosun eşiğindedir. Yıllarca yan yana yaşamış, birbirini kardeş bilmiş halk kışkırtılmaktadır. Bir gurup Ermeni Ailesi bunun bir parçası olmamak için önce İstanbul’a, sonra Paris’e gitmek zorunda kalır. Yıl 1941, dünya siyaseti daha da büyük bir çıkmaza sürükler onları. Büyüdükçe büyüyen tehlike, yaklaşan savaş, Anadolu özlemi,  içinden çıkılmaz bir hale gelince ne yapacaklardır? “Her karanlığın sonunda güneş yine doğar, her acıdan geriye derin bir sızı kalır.” Oyunda; Ali Murat Altunmeşe, Emel Bertan, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, Esin Umulu, İrem Erkaya, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Musa Arslanali, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Samet Silme, Seda Yılmaz, Şirin Asutay, Yasemin Tunca ve Yılmaz Aydın rol alıyor.

________________________________________________________________

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ

Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 35

 

 sehrintiyatrosu                  sehir_tiyatrosu           Şehir Tiyatroları

 

  sehirtiyatrolari           www.ibst.gov.tr                 basin.yayin@ibb.gov.tr

Check Also

Türkiye’m

Türkiye’m Yıllar geçti ilk toprağına basalı Türkiye’m Aşıktım sana daha seni görmeden, çok önceden Bunca …

Bir cevap yazın