Ah Canım Kravatım

Ah Canım Kravatım

Bu günlere çok sık aklıma geliyorsun. Senin konumunu düşünmeden duramıyorum. Tüm koşuşturmaların içinde insanlar arı kovanı gibi çalışırken, farklı kişilerin boynunda asılı durmak, gün boyu onların taşıdığı heyecan ve stresi yüklenmen, boyun kokusu ve terlerini hissetmen, beni çok ama çok üzüyor. Konumun çok özel tabi. Hani derler ya “medeniyet yuları” diye. Oysa sabah tercih edilen, akşam olunca koltuk kenarına ya da çok lüks bir evde isen eşeğe asılarak gardıroba konmayı bekleyensin. Bunları yazarken bana sakın gönül koyma. Bir gencin mezuniyetine giden emektar babanın boynunda dururken ne kadar anlam ifade edersin. Hatta emek gözyaşları seni de ıslattığında o gururu birlikte paylaşmış olursunuz. Ama ekonomik güçlüklerle başa çıkamayan bir babanın da boynunda son çare olmanı istemem doğrusu.
Sosyal ortamların ve bürokrasinin vazgeçilmezi olmak çok iyi olsa gerek. Ama koşuşturmalardan sonra sakın kendini yalnız hissetme. Kuru temizlemede biraz sıcaktan bunalır, ütü de canın yanar ama ait olduğun askıda kendi cinslerinle dinlenmenin o renk cümbüşü içinde tatil yapmanın harika olacağı düşüncesindeyim. Mevsimler nasıl değişime uğruyorsa sizleri de daha farklı çeşitlerinizle yenilerinizle değiştirecekler. Makamlarda gezindiğin yerlerden çöp torbalarında ya da vakumlanmış naylonların içinde olmak seni üzmesin. Hayat bazen tokat atar, bazen de seni göklere çıkarır. Ama asıl olan insanların aynalarda gülümsemelerini ve kendileriyle gurur duyduklarını içselleştirdiğinde senden mutlusu yoktur.
Uzun boylu, kısa boylu adam genç ve çocukların boynunda lacivert beyaz desenli, gri dokulu desenli, mavi beyaz desenli, kırmızı dokulu desenli gibi sayısız çeşidinle ne güzel mekanlarda geziyorsun. Işıkların ihtişamı üzerinde pırıltılar oluşturuyor. İpek, yün, pamuk, keten ve polyester/mikro elyaf karışımları kumaşların, maliyet ölçüsüne göre his, görünüm, dayanıklılık gibi düşüncelerle insanların tercihi oluyorsun. Son aldığım haberlere göre pamuktan olan çeşidin boyun bölgesinde hava sirkülasyonu sağladığı için nefes almada kolaylık sağlıyormuş. Çenem düştü biliyorum. Fakat sevginin maliyeti yoktur. Ben de seni çok seviyorum. Bayrağımın ve kanımızın rengi olan kırmızı ve doğanın rengi olan desenli yeşillerinle…başımın tacısın.
Aslında 1630’lu yıllarda Hırvat askerleri ile yapılan savaşlardan dolayı kökenin Hırvatlar olarak bilinen sen, savaşlar sırasında askerler tarafından kullanılmışsın. Hırvat askerleri seni boyunlarına taktıkları zaman kendilerini zengin görüyorlarmış.
Üzerine yaka iğnesi takıldığında kendini tutsak gibi hissediyor musun bilmem? Ama görüntü olarak hiç fena durmuyor. Yine de kendin olman en güzeli. Her renginin ayrı bir anlamı var ve seni daha değerli kılıyor. Siyah; ağırlık, güç, tutku, hüzün, matemi; beyaz, istikrarlı, sade, temiz, yenilikçi, umutlu, saflık, masumiyet, asalet, yalınlık, ilgisizlik; gri; denge, tarafsızlık, sakinlik, güvenlik, karakter, otorite, uzlaşmacı, olgunluk; kırmızı, hareketlilik, canlılık, hırs, cesur, kararlılık, tehlike, talepkâr, cesur, aciliyet; mavi, kurtarıcı, modernlik, sadakat, belirleyici, huzur, profesyonellik, barış, hijyenik; lacivert, bağlılık, güven, otorite, kendine güven, kontrol, sorumluluk, başarı, iletişim, düzen; yeşil; sakinlik, huzur, güvence, barış, sağlık, büyüme, çevreci, kibarlık, farkındalık, inanç, denge, eşitlik, refah, geçicilik, dikkat; sarı, aydınlatıcı, bolluk, bereket, teşvik, açıklık, samimiyet, iyimserlik, arkadaşça, neşeli; mor, yaratıcılık, alışılmadık, varlıklı, aydınlık, bilgelik, İtibar; pembe, sakinlik, saygı, iddialı, özen, duyarlılık; mavi, güven, iletişim, otorite, güç, düzen, profesyonel, huzur. Daha ne olsun.
Gördüğün gibi ister ince ol ister kalın ol ister çapraz, düz veya diyagonal çizgili ol, ister baskılı kumaştan, isterse deriden ol her zaman erkek giyiminde en tercih edilenlerin başındasın.
Gezdiğin yerlerden, çıktığın makamlardan, arenalardan iyisinden, kötüsünden bize de haber ver. Bizim için, çocuklarımız, yaşlılarımız, yoksul halkımız için, ne projeler var. Bu koşuşturmalar bitince unutulmayalım!
Bu yazdıklarım için beni yargılama. Umut fakirin ekmeği imiş. Tuza bandırarak yermiş. Ah canım kravatım, kendine iyi bak. Yok olma kalabalıklarda. Sağlıkla ve askıda kal. Dostça kal.

Check Also

Aşkı Bile Kirlettik!

Aşkı Bile Kirlettik! Aşklar vardır; tarihe geçmiş imrenilmiş, Aşklar vardır; itiraf edilememiş başlamadan bitmiş. Aşklar …

Bir cevap yazın