Utanç Verici Zirve

Utanç Verici Zirve


Bir çoğumuzun haberi olmasa da ülke olarak her zaman olduğu gibi zirvedeyiz. Zirvedeyiz fakat ne eğitimde ne ekonomide ne de sağlıkta, kimi zaman sporda sanatta zirveye çıkıp gurur duysak da ne yazık ki zirvedeki yerimizi koruyamıyoruz. Gelgelelim utanç verici bir zirve ile rekorları alt üst ediyor, ipe sapa gelmez davranışlara her geçen gün bir yenisini ekliyor, zirve yaptığımız alanda çığır açıyoruz.

Peki ama hangi alanda ülke olarak zirvedeyiz? Sizleri fazla meraklandırmadan belirteyim; ülke olarak magandalıkta zirvedeyiz hem de öyle böyle değil açık ara lideriz. İstatistiki verilere gelince, kopyala yapıştır yapmaya hiç gerek yok “Görünen köy kılavuz istemez” misali, geldiğimiz noktada her şey ortada.

Bizim ülkemizdeki gibi hangi ülkede okullara baskın yapılıyor, öğretmen müdür dövülerek hastanelik ediliyor? Hangi ülkede hastanelerde sağlık çalışanları görevi başında saldırıya uğruyor? Ayrıca dünyada maganda kurşununa en çok kurban veren ülkeyiz ve bu canlar sadece kutlama yaparken serseri bir kurşuna kurban gidenler. Bunun yanı sıra yer mekân tanımaksızın çatışan magandaların silahından çıkan kurşunla can veren çok sayıda masum insanımız var.

Anlayışı olmayan, incelikten uzak, görgüsüz, kural tanımayan, başkasının canını hiçe sayan insanlar her ülkede var fakat bizim ülkemizde olduğu kadar sayıca bu denli fazla mı? İş öyle bir noktaya geldi ki haber kanalları ve gazeteler son dakika maganda haberleri, son dakika maganda gelişmeleri başlığı ile haberler vermeye, manşetler atmaya başladı.

Ne yazık ki ortalık çevreye rahatsızlık veren, taciz eden, trafikte tehlike saçan, milletin canına kasteden, yollarda çatışan, sokakları boks ringine çeviren, güvenlik güçlerine kafa tutan, pimi çekilmiş el bombasını andıran kaba saba insanlardan geçilmemeye başladı. Her gün enteresan haberlerle, akla hayale sığmayan icraatlarıyla karşımızdalar.

İşine gücüne bakan ekmeğinin peşinde koşan vatandaşlar, okuluna gidip gelen öğrenciler, parkta ya da evinin önünde oynayan çocuklar, hatta evinde oturanlar bile balkonunda penceresinde tehlike içindeler. Her an bir maganda kurşunu ile yüz yüze gelebilir her an bir maganda taciziyle karşılaşabilirler.

Ayrıyeten kendi magandalarımız yetmiyormuş gibi bir de başımıza ithal magandalar çıktı. Bu vesile ile maganda sayımız katlanarak arttı…

Böylelikle güzel ülkem; dünya maganda ligi’nin zirvesindeki yerini iyice sağlamlaştırdı.
Ümit TÜKENMEZ
Haziran 2024

Bu yazıyı okudunuz mu?

Ferman

Ferman Yazmak ferman bana derinden iç sesimden, Yazmasam gelemem ki hayatın üstesinden. Ümit TÜKENMEZ Facebook …

Bir yanıt yazın