Breaking News

İNSANLIĞA AYNA TUTANLAR

İNSANLIĞA AYNA TUTANLAR
Bugün tıp doktoru ve binlerce insana ve öğrencilerine ışık tutmuş, yollarında olan engelleri aşarak bugüne emin adımlarla gelmelerini sağlayan Çapa’nın ünlü doktoru Prof. Dr. Cemil TAŞÇIOĞLU’ nu dünyanın korkulu rüyası Corona virüsünden kaybetmenin derin üzüntüsü ile rahmet ve saygıyla anarak başlamak istiyorum. Öğrencilerine “Bu hayatı bir kez yaşayacaksınız. Öyle büyük hayaller kurun ki gerçekleştirmek için tüm gücünüzü verin. Öyle aşık olun ki tüm dünyayı karşınıza alabilin. Öyle arkadaşlıklar edinin ki gerçek ve samimi olsun.” söylemi de hayatı yeni tanıyan genç kuşaklara ne güzel bir öğüt olmuş. Virüs teşhisinden sonra da” Üzerimde tüm deneyleri yapınız.“ diyerek kendi varlığını insanlık için bağışlamayı göze almıştır.
Latince karşılığı öğretmen olan doktorluk akademik olarak doktoraya ulaşmış kişi olarak bilinir. Akademik söylemi ne olursa olsun yaklaşık 1000 yıllarından beri hastalıklarına çare arayan insanlar şifa kaynaklarına yönelmiş ve doktorluk hizmetine merhaba demiştir. İster organik tıp isterse modern tıp olsun tek amaçları insanlığa hizmettir. İnsan hayatı olunca söz konusu bu mesleğin sosyolojik ve psikolojik olarak baskısını tahmin edersiniz umarım.
Dünya gündemine oturan sessiz ve gözle görülmeyen bir hızla ilerleyen virüs dil, din, ırk ayrımı yapmadan, zengin fakir ayırmadan tüm insanlığı tehdit etmekte ve sıkı önlemler almayı zorunlu hale getirmektedir. Sürekli yazınlarımda bahsettiğim “çatı” ve “aile” kavramları mecburen sofralarımıza oturdu. Sevgiyi ve paylaşmayı zorunlu hale getirdi. Yaşam dallarımız kırılmadan uzak ama sıcak temas ve emekle varlarımız ile yoklarımızı katık yapıp ekmeğimize sürmeye mecbur bıraktı.
“Sağlık bir beden işi değil, bir kafa işidir.” Seneca
Sözünü hayatımıza geçirmenin tam zamanı. Bugün günlerce evine gidemeyen sağlık çalışanlarını ve hayatlarını hiçe sayıp şifa olanları gördüğümüzde minnet duymamak yanlış olur. Beynimizi odaklar ve bu otokontrolle bedenimizi terbiye edersek onlara destek oluruz.
“Sağlıktan büyük zenginlik yoktur” Emerson
Sözlerine katılmalıyız. İsteklerimizi terbiye etmeyi, azla çok şey yapabilmeyi, onarıcı kimliğimizi taşımayı sevgiyle temizlikle gelen sağlıkla korkulu rüyadan uyanmalıyız.
“İnsan midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğlunun belini doğrultacak birkaç lokma kafidir. Mutlaka yemesi gerekirse midesinin üçte biri yemeğe üçte birini içmeye üçte birini de nefes alıp vermeye bırakmalıdır.” Hz. Muhammed(sav.)
Bu sözle tek mideyi düşünmeyin insan nefsini idare edebilmeyi bilmelidir. Bugün gezmek görmek dostlarla buluşmak, işine gidebilmek, çocuklarına sevdiklerine sarılabilmek onları görebilmek, normal işleyen düzende farkına varamadığımız erdemleri hatırlayıp nefis muhasebesine sokuyor insanı.
Nereye gelmek istiyorum. Biz kendi varlığımıza sahip çıkarsak doktorlarımıza iş az düşer. Doktorluk öğretmenlik kadar kutsal bir meslektir. Hastalandığımızda kendimizi hemen hastaneye atarız ve şifa ararız doktorlarımızın teşhisleriyle iyileşiriz. Bilim meşalesini taşıyan sürekli yenilenmeyi gerektiren bu mesleğe ülkelerin daha donanımlı ekipmanlar ve destekler vermesi gerekir. Öte yandan ölüme kadar olan yaşam süreçlerini yönetebilmek kişinin kendi kadar doktorlarında işidir. Hastalıkları tedavi edip yaşam kalitesini arttırmak gibi görevleri vardır. Bu mesleği maddi ve manevi doyurmazsak tıp bilimin de ne kadar ilerleyebiliriz. Son zamanlarda yaşadığımız tıp terörleri de toplumsal bilincimizin arttırılması gerekliliğini ortaya koymuyor mu?
Hayatımıza giren beyaz melekler tüm zorluklara rağmen hayatlarımıza ayna tutmuyor mu? Eksilmesinler iyi ve kötü günde onlara ihtiyacımız var.
“Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Sözünde anlatılmak istenen ülkenin gün ışıklarını kaybetmeden hangi meslek grubunda olursa olsun bilimi aralayan yüreklere güvenmeliyiz ve yollarını açmalıyız.
Şu günlerde umudumuzu kaybetmeden ilkbaharın yansımalarını gönlümüzde taşımalı gelecek baharlara müjdeler vermeliyiz.
“Temizlik imandan gelir” Türk Atasözü
Olduğu gibi suyla sabunla ve iyi günlere inancımızla bu günleri aşacağımıza inanıyorum. Tekrar sağlık emekçilerini kutluyor alkışlıyor virüs nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmetler diliyorum.
02.04.2020 bugün çekilen Anadolu’nun bahar çiçeklerini Tıp ailesine armağan ediyor insanlığa tuttuğunuz aynaya bakıyorum. Saygılarımla…

Check Also

Satın Alınamayan Güzellikler

Satın Alınamayan Güzellikler Kimin gücü yetebilir, alınabilecek ölçülebilecek bir değeri var mıdır bazı şeylerin? Güneş …

Bir cevap yazın