İnce Ayrıntı

İnce Ayrıntı

Hepimiz şu yalan dünyada kim bilir neler yaşıyoruz? Hepimizin hikayesi farklı, hepimiz rüzgârda savrulmuş birer yaprak gibiyiz. Dertlerimizle, mutluluklarımızla yaşam mücadelesi veriyoruz.

Dünümüz bugünümüz yarınımız derken, kimi zaman gerçekleşen hayallerimizle, kimi zaman hayal kırıklıklarımızla yaşıyoruz.

İstesek de istemesek de hayata dair birçok şeyi, hayat bize yoldaş yapıyor ve herkes İlahi bir senaryoda yer alıyor.

İlahi bir senaryo yazılmış ve bizler rolümüzü oynuyoruz. Kendi senaryomuzda başrol oynadığımız gibi başkalarının senaryosunda, bazen yardımcı oyuncu bazen de figüran olarak bulunuyoruz.

İlahi senaryoda bütün aşamalar hazır ve kusursuz. Rolümüz biçilmiş, bizler ise senaryoda karşılaşacağımız hiçbir şeyi bilmiyoruz.

Yalnız İlahi senaryoyu bambaşka kılan şey, senaryonun başrol oyuncuları bizler için çok mühim ve çok ince bir ayrıntı olması. Her sahnede tercih yapabileceğimiz iki seçeneğimiz bulunuyor.

Rolümüzü kendimiz seçebiliyoruz. Biri iyi ve doğru, diğeri kötü ve yanlış. Yani senaryonun başlıca bölümlerinde tercih hakkı bizlere bırakılmış ve bu İlahi senaryo kader olarak adlandırılmış.

Bizlerin ise bu İlahi senaryo için; yazgımız yazılmış bir kere, nasılsa sonu belli diyerek başımıza gelen her hadisede kader böyle imiş dememiz doğru mu?

İyi yolda olursak karşımıza iyilik, kötü yolda olursak karşımıza kötülük çıkar. Gidilen yolun sonu menzile varmadan az çok bellidir.

Bizler her ne kadar her şey kader desek de aslında verdiğimiz kararlar hayatımızın akış yönünü değiştiriyor. Kimi zaman şöyle yapsaydık daha iyi olurdu, böyle yapsaydık bunları yaşamazdık dediğimiz muhakkak oluyor.
Demek ki başımıza gelenler kendi tercihlerimizdir. Kader ise Allah’ın olacak her şeyi önceden bilmesidir.

Böyle olduğu halde biz insanlar iyiyi doğruyu görmemezlikten gelip, yanlış tercihler yapıp, yanlış yollara sapıp, kader böyle imiş diyerek sorumluluğu üzerimizden atmaya, kendimizi avutmaya çalışıyoruz.

Sürekli olarak kendimizi sütten çıkmış ak kaşık gibi görerek, suçu hep kaderde arıyoruz…

Her nedense İlahi senaryodaki, ince ayrıntıyı fark etmiyoruz.

TERCİH
İyi kötü, doğru yanlış,
Tercih hakkı bize kalmış.

Ümit TÜKENMEZ
Ocak 2024

Bu yazıyı okudunuz mu?

Ferman

Ferman Yazmak ferman bana derinden iç sesimden, Yazmasam gelemem ki hayatın üstesinden. Ümit TÜKENMEZ Facebook …

Bir yanıt yazın