İÇİNDE DERİN SIZILAR BARINDIRAN BİR GÖÇÜN HİKÂYESİ

 

Basın Bülteni

                                                                                                                        26.01.2018

                                                                   

    

 

İÇİNDE DERİN SIZILAR BARINDIRAN BİR GÖÇÜN HİKÂYESİ

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Salih Efiloğlu’nun yazdığı, Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği Sızı adlı oyunu seyircisiyle buluşturmaya devam ediyor. Geçen hafta galası yapılan oyun seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Şehir Tiyatroları’nın “Sızı” adlı oyunu, zamana ve mekâna direnen bir kavram olarak “Öteki” kavramı bağlamında, Ermeni bir ailenin 1. Dünya Savaşı’nda Anadolu’da, 2. Dünya Savaşı’nda ise Fransa’da nasıl ötekileştirildiğini anlatıyor.

Aile, 1. Dünya savaşı sırasında Anadolu’da komşuları olan Türk ailelere şiddet uygulamayı reddedince Ermeni Çeteler tarafından ötekileştiriliyor, zulme uğruyor ve göçmek zorunda kalıyorlar. 2. Dünya savaşı sırasında ise, Nazilerin işgali altındaki Fransa’da Naziler tarafından örgütlenen faşist ve ırkçı Fransız milisler tarafından ötekileştiriliyor, zulme uğruyor ve yine göçmek zorunda kalıyorlar. Bütün bu zaman ve mekân değişikliklerine ise yine zamana direnen başka bir kavram olan “Aşk” eşlik ediyor.

“Sızı” çağdaş bir yorumla, eşsiz bir sevda hikâyesini ötekileştirilen insan bağlamında bir araya getiren incelikli bir oyun.

Oyunun yazarı Salih Efiloğlu “Sızı hakkında şunları söylüyor:

“Anadolu’muzda yaşanan savaşların yarattığı acıları ve kardeşçe yaşayan halkların sevgi dolu bütünlüğünü bozmak isteyenlerin olduğu birçok hikâyeyi ninelerimizden, dedelerimizden dinlediğimiz de olmuştur. “Sızı” da benim dinlediğim/yaşadığım bir hikâyedir. Beni derinden etkileyen bu hikâyeyi, sizlerle de paylaşmak istedim.

 “Toprağından göçler, yüreklerde sızılar eksilmedi

 Sürdü bacım, sürdü beyim…”

 Yüzyıllar öncesinde yaşanan ve içinde her şeye rağmen kardeşliği, sevgiyi ve saygıyı taşıyanların umutla, güzel günlere inanan yolculuğudur…”

Oyunda; Ali Murat Altunmeşe, Emel Bertan, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, Esin Umulu, İrem Erkaya, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Musa Arslanali, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Samet Silme, Seda Yılmaz, Şirin Asutay, Yasemin Tunca ve Yılmaz Aydın rol alıyor.

Oyun, 14-17 Şubat 2018 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

_______________________________________________________________

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ

Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 35

 

 sehrintiyatrosu                  sehir_tiyatrosu           Şehir Tiyatroları

 

 sehirtiyatrolari                     www.sehirtiyatrolari.ibb.istanbul                      

 

 

basin.yayin@ibb.gov.tr

Bu yazıyı okudunuz mu?

Okumanın Güzelliği

Okumanın Güzelliği Elif, altı yaşlarında İri yeşil gözlü, uzun sarı saçlı yanakları al al bir …

Bir yanıt yazın