Havamız Bozuldu

Özlem Korkmaz
Havamız Bozuldu

Her şeyi vaktinde konuşmak âdet olmuş. Biz de usule uyup küresel -küreyi alacak seli konuşmaya mı, küreyi saracak koru susmaya mı bilemedim- iklimi konuşalım. Zaten en iyi yapabildiğimiz şey bu!
Bilim dergilerinden sayfalar koparıp buraya yapıştıracak değilim. Nitekim çok sayıda makale var, belgesel var, araştırma var. Aslında göz var, nizam var. Yahu kendimize güvenimizin olmayacağı bir şey varsa ortada biri tarladaki çeri, ikincisi de havadaki bulutun yeri. Beyazıt Kulesinin rengi günde kaç kez değişiyor, bilemedim. Geçen bu alanda uzman biri söyledi: “Kar yağıyor diye sevinmeyin. Bu da bir iklim değişikliği.” Ne çok değişik olmak istemişti ah şu insanoğlu! Evirdi çevirdi Dünya’yı da kendine benzetti.

İklim ısınma turlarını geçti. Sahadayız. Aramızdaki sular da duruldu. Sırada kuraklık var. Artık karşı takımın -iklim- soluğunu ensemizde hissediyoruz. Bir soğuk bir sıcak. Sera tepemize dikilmiş. Kasırganın hakem düdüğü öttü. Maç başladı. Şimdi insanla doğa karşı karşıya. Ne mi yapsak?
Az enerji tüketerek iklim krizine çalım atsak, Güneş’in verdiği pasları doğru kullansak, fazla kaynak tüketip faul yapmasak, radyasyona serbest vuruş fırsatı vermesek, hızlı ve seri ataklarla fidan diksek, geri dönüşümü yakın markaja alsak bence yapabiliriz. Başka sahamız olmadığına göre Dünya’yı yaşanabilir kılabiliriz. Zaten çevreyi kirleterek kendi kalemize gol atmışız. Kim bilir, bundan sonra oyunu kurallarına göre oynasak belki taç gelir, penaltı boşa çıkar; ,belki o zaman biz insanoğlu, bir kere de iyi bir röveşata atabiliriz.

22 Nisan 2022
Fot: Özlem Korkmaz

Check Also

Aşkı Bile Kirlettik!

Aşkı Bile Kirlettik! Aşklar vardır; tarihe geçmiş imrenilmiş, Aşklar vardır; itiraf edilememiş başlamadan bitmiş. Aşklar …

Bir cevap yazın