Robotik Hayatlar “Ekoloji”

ROBOTİK HAYATLAR ‘ EKOLOJİ ‘


Yaşadığımız modern ve uygar çağda “robot” kelimesi bir umut ve yarına güven hissiyle beraber, hala bilinmeze karşı belirli bir ölçüde korku da vermektedir. Umut ve güven hissi, tıpkı insanlar gibi çalışacak, böylece insanların hayatını daha rahat ve mutlu kılabilecek makinelerin yapılacağı düşüncesinden doğmaktadır. Korku ise, güçlü, çok gelişmiş yapıda, teknik üstünlüklere sahip robotların günün birinde dünyayı ele geçirmeleri, insanları kendilerine köle yapabilecekleri nedeniyledir. Günümüzde değişen teknolojiyle beraber değişik alanlarda insanoğluna hizmet veren robotlar yapılmıştır. Bir zamanlar hayal ürünü olan robotlar, sadece kağıt üzerindeki fikirler ya da kahramanlar olmaktan çıkmıştır. Fabrikaları çalıştıran, çeşitli dillerden çeviri yapan, hesaplamalar ya da tahminler yapan, roketlerin yolunu, hareketlerini düzenleyen ve kontrol eden robotlar vardır. Günümüzde insan görünümünde, duyan, hareket eden, gülen, konuşan, hatta çay, kahve gibi servisleri yapanları üretilmiştir. Bu özellikler arttıkça bazı meslek grupları tedirgin olmuş, işsiz kalmakla burun buruna gelmiştir. Eski çağlarda henüz robotların icadı yokken yazarlar, hayal dünyalarındaki robotları anlatmışlardır. Bu anlatışları merak uyandırmış, yeni fikirlere çağrışım olmuştur. Bazı fikirlere göre de robotlar sayesinde her şey yoluna girmiş, yaşam rahatlatılmıştır.
Robotlar bilimkurgu romanlarının çoğunda ana karakter durumundadır. Filme aktarılan kısımlardaki güçlü yanları korku ve güveni karmaşıklaştırmıştır. Güçlü, iyi karakterli robotla güçlü, kötü karakterli robotun dövüş sahneleri çizgi filmlere dahi yansımış, çocuklarımızın hayal dünyasında çoğu zaman gelgitlere yol açmıştır. Bazen robotlar insanlara karşı ayaklanmış, dünya üzerinde egemenliği ele geçirmiş, hatta insanoğlunu yok etmeye çabalamıştır. Anlaşıldığı gibi robotlara karşı duyulan korku filmlere yansımış, robotların bir zaman sonra insanları yok edebileceği düşüncesi yerleşmiştir. İnsanların tehlikeli işlerini yapan robotların dışında hayatlarını da kolaylaştıran konforunu arttıran robotlar üretilmiştir. Bunlar çamaşır, bulaşık makineleri, otomatik kahve pişiricileri, elektrik ocakları ve benzerleridir. Her ne kadar insanoğlunun belirli döneminde robotlara bakışı ve istemeden de olsa robot üretmedeki bu ilerleyişi endişelere sebep olsa da hayatı kolaylaştıran yönü çeşitlenmesine sebep olmuştur. Ve işte tam da bu noktadan hareketle diyebiliriz ki her ne kadar hayatımıza girip, bizlere belirli noktalarda yardımcı olsalar da bizlerin de yaşam tarzları bir nevi onları andırır oldu. Metroda yürüyen insan kalabalığı, işe gitmek için, otobüs bekleyen robot insan kuyrukları da aynı safhaya öncülük etmektedir. Robot kavramını ele aldığımızda; çok yüksek hızlara, en iyi tekrarlama kabiliyetine, yüksek hassasiyet ve doğruluk oranlarına sahip bir metod çalışması görebiliriz. İrdeleyerek baktığımızda insanoğlu da kısmen böyledir.. Günümüzde algıda seçiçilik ve fark ediliş çok nadir insanlara mahsus..
Genellikle, gözlem ve keşiflerim bana şu izlenimi verdi. Nasılsa işini yapan çöpçüler ve belediye çalışanları var duyarlı olmama gerek yok. Çevreye tükürsem veya çöp ve benzeri türler atsam sorun olmaz nasılsa çalışan robotik bir sistem mevcut..
Ama olaya başka bir boyuttan baktığımızda; ben böyle bir durum yapıyorum ama acaba yanlış bir şey mi? yapıyorum diye sorguladığımızda ve yapmadığımızda o zaman hem duyarlı hem de bilinçli bir hareket yapmış oluyoruz. Çevre kirliliğine, neden olabilecek unsurları yaptığımızda her ne kadar soft ve bencilce davransak da, yarınlarımızı ve geleceğimizi düşünecek adımlar atmalıyız bağnazca ve yersiz davranılmamalı bu konu hakkında yurtdışında cezai hukuksal süreçler bile izlenmektedir. Başka bir açıdan baktığınızda diyebilirsiniz ki o zaman da çöpçüler ve başka temizlik çalışanları olmazdı. Gelir kapıları kapanırdı diye mantık yürütebilirsiniz fakat ülkemizde ekoloji bilinçsizliği mevcut olmasaydı veya yok denecek kadar az olsaydı farklı çalışma iş alanları da türeyebilirdi ve bu konumdaki sektöre ihtiyaç duyulmazdı. Farklı alanlar olması da başka faktöriyel süreçler başlatırdı..
Covid ile birlikte bu duyarlılığın ve farkındalık sürecinin arttığı kanaatinde ve gözlemleme boyutundayım. Bu süreç biterse şayet ki covidin hiç biteceğine inancım ve itimatım yok diyebilirim eskiye dönme de ve çöp kalıntıları, çevre kirliliği hususunda zirveye yeniden ulaşma noktasına erişebiliriz.
Covid ile başka bir boyutta iş hayatı ve robotlaşmanın duragan evresi oldu evlere kapanan halk sanatsal etkinliklere yönenelerek, kendini içselleme sürecine anlam kazandırdı..
NAZLI KÜBRA ÇEVİK
( BİLİM- KURGU- ARAŞTIRMA )

Check Also

Yürü Babam Yürü Dertleri Ardın Sıra Sürü

Yürü Babam Yürü Dertleri Ardın Sıra Sürü Edebiyat emeğin çocuğudur. Yazmak kolay da yazdıklarımızı edebiyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir